• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Stanovisko k informacím médií o ekonomické situaci VoZP

27. prosince 2024

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) se důrazně ohrazuje proti neopodstatněným mediálním informacím, které se týkají její ekonomické situace. Abychom různé spekulace a nadnesené titulky uvedli na pravou míru, uvádíme následující fakta:  

Není pravdou, že VoZP hospodaří špatně

  • Do velmi složité ekonomické situace se od covidové pandemie, jež začala v roce 2020, postupně dostal celý systém veřejného zdravotního pojištění, to znamená všechny zdravotní pojišťovny. Bohužel, ani po skončení této bezprecedentní zdravotní krize se výdaje na zdravotnictví v ČR nevrátily na ekonomicky racionální úroveň odpovídající příjmům systému. Naopak se výdaje, jež v naprosté většině určují státem vydávané úhradové vyhlášky, každoročně navyšovaly takovým tempem, které nejenže vysoce převyšovalo inflaci, ale zejména vyčerpalo zdravotním pojišťovnám prakticky veškeré rezervy z předchozích let ekonomické konjunktury. Není to tedy ani VoZP, ani jiné zdravotní pojišťovny, kdo systém dostal do hlubokého kumulovaného deficitu. VoZP je pouze první ze sedmi pojišťoven, na kterou tato politika deficitních úhradových vyhlášek dopadla do té míry, že musí řešit dílčí závazky po lhůtě splatnosti. S tímtéž se však již v roce 2025 budou potýkat i další zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

Není pravdou, že VoZP se „finančně potápí“

  • VoZP nekrachuje, nepotápí se, její příjmy z pojistného na zdravotní pojištění budou v roce 2024 činit více než 31 miliard korun a náklady na zdravotní služby se očekávají ve výši 33 miliard. Schodek ve výši 2 mld. Kč tedy představuje 6,5 %. A aktuální závazky po lhůtě splatnosti ve výši 774 mil. Kč (stav k 30. 11. 2024) pak činí pouhých 2,5 % příjmů. K 31. 12. 2024 VoZP nepřekročí výši plánovanou ve zdravotně pojistném plánu na rok 2024 (1,4 mld. Kč). Tyto závazky po splatnosti řeší VoZP rozložením plateb velkým poskytovatelům zdravotních služeb, zejména státem řízeným nemocnicím (a po dohodě s nimi), do delšího časového období. Je potřeba zdůraznit, že klientů VoZP se to nijak nedotýká ani nedotkne. Nemocnice mají právě díky výše popsanému zvyšování výdajů v předchozích letech na účtech miliardy korun a na rozdíl od zdravotních pojišťoven (či přesněji na jejich úkor) jsou v nejlepší finanční kondici za poslední desetiletí. Úhrady zdravotní péče všem ostatním poskytovatelům (ambulantním i praktickým lékařům, laboratořím, lékárnám, lázním atd.) probíhají zcela standardně, ani zde tedy není žádný důvod k obavám.

Není pravdou, že se má VoZP slučovat s jinou zdravotní pojišťovnou    

  • Slučování zdravotních pojišťoven je politický evergreen, který se ve veřejném prostoru objevuje mnoho let, avšak nikdy nebyla doložena účelnost ani ekonomická racionalita takového kroku. Fúze VoZP s jinou zdravotní pojišťovnou aktuálně není na stole ani se k ní nečiní žádné přípravné kroky. A samozřejmě platí to, na co VoZP upozorňovala již mnohokrát: případné sloučení pojišťoven zadlužení systému veřejného zdravotního pojištění nijak neřeší, naopak by jej krátkodobě prohloubilo, neboť samotný proces fúze by stál stovky milionů korun. Řešení deficitu systému vidíme pouze a jedině ve skutečné a pečlivě promyšlené reformě financování zdravotnictví, na jejíž přípravě jsou naši odborníci připraveni se podílet.