Život je boj! Někdy i v posilovně, ale nemusí to tak být.
Profesionální fitness trenérka Nikol Luzarová říká, že nejčastějším požadavkem některých jejích klientů je: "zhubnout pět kilo za měsíc. Do plavek, na svatbu, na dovolenou". Jenže nejlepší je starat se o své tělo dlouhodobě, hýbat se, jíst zdravě, nepít alkohol, nebo jen střídmě. Jak se změnily stroje a nářadí v posilovnách za posledních deset let, co se teď dělá jinak než kdysi? Proč není nikdy pozdě začít? "Měli jsme v posilovně pána, kterému bylo 74 let, neuvěřitelně na sobě zapracoval, zlepšil se, začal zase chodit na hory," říká Nikol Luzarová.
Život je boj. Jak ale bojovat s alergiemi?
Jaké jsou druhy alergií, jak je včas poznat, kdy a jakou nasadit ideálně léčbu, čeho se vyvarovat? Ostravská alergoložka Radomíra Štěpánová hovoří v podcastu Život je boj o tom, že její práce často připomíná povolání detektiva. Musí totiž zjistit nejen to, jakou alergií pacient trpí, ale také to, v jakém prostředí pracuje, jak se stravuje, jak a kde odpočívá - někdy se dají obtíže odstranit až po opravdu náročném pátrání. Dá se alergie zcela vyléčit a jsme v boji proti novým alergiím či jejich křížením aspoň trochu popředu?
Život je boj! Proč stále více dětí potřebuje logopeda?
Přibývá dětí, které potřebují pomoc logopeda, není neobvyklé, když ve třídě s pětadvaceti žáky mluví třeba jen pět správně... Klinická logopedka Irena Šáchová říká, že nárůst počtu pacientů je strmý. Jaké jsou základní důvody? A věděli jste, že ke správnému rozvoji řečových dovedností stačí vrátit se k výchově, jak ji aplikovaly naše babičky? Kdy by dítě mělo začít mluvit a na co si rodiče mají dávat pozor?
Život je boj! Běžkyně Marcela Joglová si dává oddech
Vytrvalostní běžkyně Marcela Joglová o životních bojích mnohé ví. Deset let bojovala s poruchou příjmu potravy, pak se na prahu třicítky rozhodla probojovat na olympiádu - i když jí mnozí nevěřili a naznačovali, že už je na takový výkon stará, dokázala to. V těchto dnech si musela vybojovat další těžkou bitvu - o olympiádu v Paříži usilovat nebude, nepustí ji stále ne zcela zdravý kotník, se kterým musela na operaci. "Nejtěžší si to bylo přiznat sama sobě, než to oznámit okolí," říká Marcela Joglová v podcast Život je boj.
Život je boj! Jak si zvykáme na návštěvy u dentální hygienistů?
Adriana Adamovská se už přes deset let stará o zubní hygienu nejen Ostravanů. Proč tak dlouho trvalo, než k nám dorazil trend, který už na Západě funguje desítky let? Tedy že si před návštěvou zubaře automaticky zajdu k dentální hygienistce? A je pravda, že díky této prevenci nejsou zákroky u zubaře tak časté? Víme, jak si správně čistit zuby a co je na tom vlastně to nejdůležitější?
Život je boj aneb když bolí záda či klouby
Berou mě záda, táhne mě u krku, bolí mě klouby - neříkejte, že ty věty neslyšíte stále častěji nebo že je dokonce i vy sami často neříkáte. Ordinace chiropraktiků a fyzioterapeutů se plní stále mladšími pacienty, ubývá pohybu a přibývá sedavých zaměstnání. A k tomu se po covidu u mnoha lidí přidaly dlouhodobé potíže s dýcháním. Hosty podcastu Život je boj byly dvě mladé fyzioterapeutky (Tereza Přindišová a Markéta Dvořáková), které vyznávají moderní metody léčby a rehabilitace. Proč je dobré vyhledat odborníky co nejdříve a nečekat, až bude bolest nesnesitelná? Jak se dá tréninkem překonat dechová nedostatečnost? A můžeme si pomoci i sami?
Život je boj! Ollie Roučková na Dakaru
Jak se daří ženě v převážně mužském světě těch nejnáročnějších automobilových závodů? Ollie Roučková se chystá na svůj další Dakar, tentokrát poprvé v roli navigátorky. Na co se připravuje, jak se vyrovnává s mnoha zraněními z bývalých rallye, proč při automobilových závodech trpí celé tělo a jaká bude kariéra Ollie Roučkové po posledním aktivním závodě? Na to i na mnoho dalšího jsme se ptali v dalším díle podcastu Život je boj.
Život je boj! Když jde o zdraví našich dětí
Hostem dalšího dílu podcastu VOZP Život je boj byla primářka oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice v Ostravě Alice Nogolová. Dětská lékařka s více než dvacetiletou praxí hovoří o tom, jak se v posledních letech mění úroveň zdraví dětí, zda a jak bojují s obezitou, se závislostmi na počítačových hrách či mobilech, jak zvládají nové dopravní vymoženosti typu elektrokol a koloběžek, s jakými problémy se nejčastěji potýkají.
Život je boj! Celý život na nohou!
Věnujeme se svému zevnějšku, staráme se o vlasy, pleť, pěstíme si ruce i nehty. Je ale překvapivé, jak malou péči mnozí z nás věnujeme nohám, které nás nosí celý život. Přitom i malý problém na nohou dokáže při jeho zanedbání ovlivnit negativně stav celého našeho těla. Jedním z nejrespektovanější odborníků na podologii, tedy péči o nohy, je Jaroslav Fešar. Byl hostem dalšího dílu podcast Život je boj.
Život je boj! Jsme opravdu to, co jíme?
Naučíme se někdy jíst do polosyta a pít do polopita? Proč přibývá stále rychleji obézních dětí a jaká je cesta ke zdravímu životnímu stylu? Povídání s ostravskou lékařkou Šárkou Andělovou, která se již déle než třicet let zabývá nutričním poradenstvím a poskytuje poradenství v rámci projektu STOB.
Život je boj! Osobní příběh paralympionika Jiřího Ježka
Příběh Jiřího Ježka je mimořádný nejen proto, co dokázal jako hendikepovaný cyklista na olympiádách a mistrovstvích světa. Zaujme také tím, jak se tato výjimečná osobnost porvala s dalšími překážkami na své cestě a jak inspiruje zdravé i hendikepované sportovce i dnes, po skončení profesionální kariéry. Jiří Ježek znovu a znovu dokazuje, že má smysl na sobě neustále pracovat a nebát se dalších výzev...
Život je boj! Příběh válečného veterána Lukáše Hirky
Poslechněte si příběh Lukáše Hirky, válečného veterána zraněného na misi v Afganistánu. Více než rok ležel ve vigilním kómatu a dodnes žije se střepinami v hlavě. I přesto se nyní dokáže postavit na nohy. Jak se vyrovnal se svým těžkým zraněním a co mu dává sílu do dalšího aktivního života?