• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Jak se účinně bránit chřipkovým onemocněním?

14. listopadu 2023

Hrozba podzimu a zimy? Chřipka!

Jedním z velmi frekventovaných slov, která slýcháváme především v podzimních a zimních měsících, je chřipka. Chřipkové viry se na člověka šíří tzv. kapénkami, což jsou mikroskopické infekční částečky slin obsahující velké množství virových částic. Ty se přenášejí při kašlání nebo mluvení a dostávají se vzduchem do dýchacích cest dalších lidí. V období epidemií je pravděpodobnost nákazy virem chřipky velmi vysoká. Z důvodu velmi krátké inkubační doby, která činí 18 až 24 hodin, vzniká chřipka náhle a téměř z plného zdraví.

Pokud proděláme chřipku, jsme napříště imunní pouze proti typu viru, který nás nakazil. Vzhledem k tomu, že viry velmi rychle mutují, je velké riziko, že příští rok chřipkou onemocníme opět. Proti novému (zmutovanému) viru totiž nemá náš organismus vytvořené protilátky.

Projevy

Přestože chřipka proniká do organismu nejčastěji přes sliznice dýchacích cest, prvními projevy nejsou rýma a kašel. Vše začíná vysokou horečkou, zimnicí, třesavkou, přidávajícími se bolestmi hlavy, kloubů, svalů a výraznou celkovou únavou.

Nejtěžší průběh má chřipka způsobená virem typu A, zatímco u typu B bývá obvykle průběh onemocnění mírný. Virus typu C u dospělých nemoc nezpůsobuje a u dětí se projevuje pouze škrábáním v krku a lehkou rýmou.

Prevence chřipkyLéčba

Při léčbě běžné chřipky používáme především prostředky tlumící bolest a snižující tělesnou teplotu. Po nástupu onemocnění provází nemocného přibližně dva dny vysoké horečky, bolesti hlavy a celkové vyčerpání, které třetí a čtvrtý den přecházejí do rýmy a kašle. V následujících dnech se zdravotní stav celkově zlepšuje.

U běžné chřipky při nedodržení klidového stavu a dalších zásad léčby mohou nastat komplikace. Jde o zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů, srdce či postižení nervového systému. Způsobuje je přímo virus chřipky svou četností a agresivitou, negativní roli sehrává také celkové oslabení organismu.

Prevence

Obecně lze říci, že ochrana proti chřipce závisí výhradně na prevenci, pod kterou spadá dodržování osobní hygieny, zdravý životní styl, pestrý a vyvážený jídelníček, posilování imunity prostřednictvím doplňků stravy, používání ochranných pomůcek a především očkování. To je nejúčinnější způsob prevence. Je ho třeba provádět každoročně, očkovací látka se připravuje každý rok tak, aby byla účinná na virus chřipky, který se bude pravděpodobně na našem území v daném roce vyskytovat.

Očkování, které by měly podstoupit zejména rizikové skupiny, je vhodné provádět včas před očekávaným chřipkovým obdobím, což znamená časový úsek od září do poloviny prosince. Vakcinace není vhodná, pokud již pociťujete příznaky jakéhokoliv onemocnění dýchacích cest. V takovém případě je nutné ji odložit.

Očkování vás ochrání před chřipkou 6 až 12 měsíců, s ochranou proti očkovanému viru chřipky můžete počítat nejdříve za 14 dní. Vojenská zdravotní pojišťovna na očkování proti chřipce dospělým pojištěncům přispívá až 700 Kč, dětem až 1 500 Kč.

Příspěvek na očkování pro dospělé i děti